+90 850-840-9773

info@rubikdc.net

Hizmet Sözleşmemiz


Bu kullanım sözleşmesi rubikdc.net internet sitesinde belirtilen hizmetleri sağlayan RubikDC ile RubikDC ’dan hizmet alacak olan tüzel ve gerçek kişiler (Müşteri veya hesap sahibi olarak anılacaktır) arasında rubikdc.net sitesi üzerinden sunulan hizmetlerin kullanımı ve satın alınacak hizmetleri aşağıda belirtilen madde ve koşullar ile imza altına alınmış sayılacaktır.

İş bu sözleşme, müşterinin hizmet alması ile imzalanmış kabul edilir ve taraflar iş bu sözleşmede yazılı bilgilerin doğruluğunu beyan, kabul ve taahhüt ederler. Taraflar siparişin devamında verecekleri yazılı bilgilerin doğruluğunu beyan eder ve doğruluğunu taahhüt ederler.


1. Sözleşmenin Konusu


İş bu sözleşmenin konusu aşağıda kısaca açıklanan, internet sitelerinin barındırılması, görsel ve teknik tasarımı ve isim tescili işlemi hizmetlerinin ana hatlarının belirlenmesi ve karşılıklı hakların kodownload (dosya indirme)runması ile ilgili hükümlerdir.

Web Hosting (internet sitelerinin barındırılması): Kullanıcının talep ve tercihlerine uygun olarak RubikDC ’ın hazırladığı ya da bir başkası tarafından daha önceden hazırlanmış olan internet sitesinin internete açık RubikDCsunucularında, RubikDCtarafından kiralanmış sunucularda ya da RubikDC ’ın kullanımına açık sunucularda bulundurulması ve yayımlanması işlemidir.

Web Design (internet sitesi tasarımı): Kullanıcının talep ve tercihlerine uygun olarak internet sitesinin görsel ve teknik anlamda tasarımının hazırlanması ve sağlıklı bir şekilde yayımlanmaya hazır hale getirilerek tesliminin yapılmasıdır.

Domain Kayıt (alan adı tescili): Kullanıcının tercihi doğrultusunda istemiş olduğu internet adresinin vermiş olduğu Üyelik Bilgilerine uygun olarak belirttiği süre süresince tescil edilmesi işlemidir.


2. Sözleşmenin Süresi


İş bu sözleşme Kullanıcının, vermiş olduğu siparişle ilgili, sorumluluğu olan bedeli RubikDC ’a ödeme kanallarından birini kullanarak (kredi kartı veya havale) ulaştırmasıyla başlar. Sipariş sırasında Kullanıcı tarafından tercih edilen hizmet periyodu (aylık sipariş/yıllık sipariş) bitiminde sona erer.


3. Hesap Açılışı


Siparişiniz için yaptığınız ödemeniz kontrol edildikten sonra hesabınız aktif edilecektir. Sipariş edilen Web Hosting kullanıma başlandıktan sonra değiştirilemez. ( YENİ BİR ALAN ADI ALDIM MEVCUT HOSTİNG'İMİ BU ALAN ADIMDA KULLANMAK ISTIYORUM ) Taleplerini olumlu karşılayamayız. Sipariş sırasında çalışır bir e-posta adresi sağlamak müşterilerimizin sorumluluğundadır. Kullanım sözleşmesine aykırı bir durum tespit edildiğin taktirde size bu e-posta adresinden ulaşılacağından dolayı, her zaman güncel ve açık olacak bir e-posta hesabı kullanmak sizin sorumluluğunuzdadır. Değiştirilemez bilgilerin güncellenmesi ile ilgili talepleriniz için destek talebi oluşturmanız gerekmektedir.


4. Bant Genişliği Kullanımı


Hesaplar için belirlenmiş olan trafik kotası her ayın başlangıç günü ve son günü arasında hesaplanmaktadır. Bu süre aralığında trafik kotası biten hesapların erişimi otomatik olarak durdurulmaktadır. Hesabın tekrar açılması için trafik kotası satın alınması veya bir üst pakete geçiş yapılması gerekir. Bu işlemi yapmayan hesap sahibinin trafik kotasının sıfırlanması için sonraki ayın başlangıç gününe kadar beklemesi gerekmektedir. Ay içersinde kullanılmayan trafik kotaları bir sonraki aya devir edilmez.


5. İndirim Kuponları


İndirim kuponları veya indirimler sadece ilk satın almada geçerlidir, yapılan kampanyalar diğer hesaplarla ve diğer kampanyalarla birleştirilemez.


6. Kayıt ve Hesap Güvenliği


RubikDChizmetlerinde kayıt süreci ve hesap güvenliğinizin muhafaza edilmesine ilişkin tarafımıza verdiğiniz taahhütlerden bazıları şunlardır:

  1. 13 yaşından küçükseniz hizmetlerimizi kullanmayacaksınız.
 • 2. İletişim bilgilerinizin doğru ve güncel kalmasını sağlayacaksınız.
 • 3. Size verilen şifreleri 3. şahıslar ile paylaşamayacak, başkalarının hesabınıza erişmesine izin vermeyecek veya hesabınızın güvenliğini tehlikeye atacak başka herhangi bir şey yapmayacaksınız.


7. Hizmetin Dondurulması, Sınırlaması veya Tamamen Durdurulması


Kullanıcı, RubikDC tarafından kendisine tahsis edilen alanda yayınlayacağı internet sitesinin içeriğinden tamamen kendisi sorumludur. Söz konusu sitedeki yazı, veri, ses, görüntü ve her tür verinin kanunlara aykırılığından doğan hukuki ve cezai sorumluluğa kullanıcı kendisi katlanmayı beyan, kabul ve taahhüt eder.

Aşağıda açıklanan durumlarda RubikDC , kullanıcısına verdiği hizmeti uyarı yaparak veya uyarı yapmayarak tamamen ya da kısmen, geçici bir süre ile dondurma, sınırlandırma veya tamamen sonlandırma hakkını saklı tutar.

Ayrıca müşteriler yayınlayacakları tüm içerikten kendileri sorumlu olup rubikdc.net müşterilerin yayınladığı içerikten sorumlu tutulamaz. Hizmetimizi kullanırken herhangi bir telif hakkı veya marka ihlali yapmak kesinlikle yasaktır. Bu sadece video, müzik, kitap, fotoğraf veya herhangi bir başka telif eserin izinsiz kopyalanması ile sınırlı değildir. Fikir ve sanat eserlerine yönelik suçlar: “Fikir ve Sanat Eserleri Yasası”, “Markalar Yasası”, “Türk Ticaret Yasası”, “Patent Haklarının Korunması Hakkındaki Yasa” kapsamında suç teşkil edecek (copyright, tescilli markalar, servis markaları, ticari sırlar, yazılım korsanlığı ve patent haklarına karşı işlenebilecek suçlar) ve özel hayatın dokunulmazlığına tecavüz eden davranışlar bu kapsama girmektedir. Bu tür ihlaller tespit edildiği taktirde RubikDC tarafından hesabınız sonlandırılabilir.

Spam mail gönderilmesi: Spam mail alıcının rızası olmadan kendisine e-posta gönderilmesidir. Spam mail gönderiminin bir tane veya birkaç bin tane yollanmasının, ticari veya gayri ticari amaçlı olmasının önemi yoktur. Zira burada önemli olan alıcının gönderene kendisine e-posta gönderilmesi konusunda bir başvuruda bulunup bulunmadığıdır. Spam mail gönderimi nedeniyle, RubikDC ’a ait herhangi bir sunucunun internet üzerinde bilinen spammer sunucu listelerine girmesi halinde RubikDCayrıca listeden çıkabilmek için ödemesi gerekecek “Clearance” bedellerini müşteriden isteme ve alma hakkını saklı tutar.

Genel ahlaka ters davranışlar: Toplumda kabul görmüş genel ahlak, örf ve adetlere ters düşecek düzeyde “adult” tabir edilen içeriklerin yayımı ve/veya RubikDCservisleri kullanılarak buna aracı olunması. RubikDCservisleri kullanılarak başkalarına ait bilgisayar, kullanıcı hesaplarına yasadışı yollarla erişmeye çalışmak (“hacking” veya “hacker” olarak tanımlanan davranışlar) ve bu tür yollarla başkalarının bilgisayar / ağ / şebekelerine zarar vermek. RubikDC ’a ait bilgisayarlara ve üzerlerine kurulmuş olan yazılımlara zarar vermek, zarar verilmesine neden veya vermeye çalışmak. RubikDCservislerini kullanarak üye/ziyaretçilere müzik dosyaları, bedava e-mail vermek, korsan yazılımlar sunulması, toplist, banner değişimi, sayaç, download (dosya indirme) hizmetleri vermek, site üzerinde her türlü chat programı veya chat sunucuna bağlanan arabirim çalıştırmak, siyasi web siteler, bedava web alanı ve elektronik posta adresi dağıtılması. Başka müşterilerin hizmet almasını engelleyici içerik bulundurmak: RubikDC ’ın tahsis ettiği alan üzerinde kullanılan içeriğin, işlemci (maks.%5) veya hafıza kaynaklarının (maks. 8 mb.), kullanarak aynı bilgisayar üzerinden hizmet alan diğer müşterilerin aldığı hizmetin etkilenmesine neden olmak. Kaynak tüketiminin fazla olduğu durumlarda, RubikDChizmeti sonlandırma hakkını kendinde saklı tutar. Hizmet bedelinin sözleşmede belirlenen zamanda ve tam olarak ödenmemesi, kredi kartı ile ödeme alındığı hallerde bu konuda Kullanıcıya ait bir aksaklık olması. Ve burada belirtilmemiş olmasına rağmen yürürlükteki yasalara aykırı düşecek yayınları RubikDCservislerini kullanarak yayınlamak, RubikDC ın kendisine vermiş olduğu şifreleri kullanarak diğer müşterilerin ve RubikDC ’ın güvenliğini tehlikeye sokacak davranışlarda bulunmak ve RubikDC ’ın bilgilerine izinsiz ulaşmaya çalışmak başlıklarını kapsamaktadır.


8. Kaynak Kullanımı


rubikdc.net sunucularındaki kaynak kullanımı belirli kurallara bağlanmıştır. Bu kurallar şu şekilde sıralanmaktadır;

Sunucularda bir kullanıcı adına açılan herhangi bir işlem sistem kaynaklarının %15'inden fazlasına harcayamaz ve 90 saniyeden daha uzun çalışamaz. (Örneğin CGI Scriptleri, PHP İşlemleri, Cron işlemleri vb.)

Sunucularımızda wildcard desteği bulunmamaktadır.

Kullanıcılar adına dedike çalışacak herhangi bir servisin sunucularda çalışmasına izin verilmez. (Örneğin, IRCd)

15 dakikadan daha az periyotta cron çalıştırılamaz.

Herhangi bir Mysql sorgusu 15 saniyeden uzun çalışamaz. MySQL veri tabanlarında statik dosya barındırılamaz. (Resim dosyaları vb.)

Https protokolü rubikdc.net izni dahilinde kullanılabilir.

Bir kullanıcı için maksimum 100.000 dosya limiti bulunmaktadır. Bu dosyalara sunucuya upload edilen tüm veriler, hesaba dahil tüm e-postalar, tüm kullanıcı adına açılmış geçici dosyalar, yedek dosyaları gibi sistemdeki sahibi ilgili kullanıcı olan tüm dosyalar dahildir.

Sunucularımızda verilen mail hizmeti kullanıcılarımızın temel mail trafiği ihtiyacını karşılamak amacıyla verilmiştir. Bu sunucuların web sunucusu olarak kullanılması, ve bu amaca uygun optimize edilmesi nedeni ile mail sisteminin, sunucudaki web servisini aksatacak yoğunlukta çalışmaması gerekir. Sunucularımızda halka açık ücretsiz mail hizmeti veren sistemlerin yayınına izin verilmemektedir. Toplu halde atılan spam ve benzeri istenmeyen e-posta gönderim, üye veri tabanlarından gönderilen mailler, satın alınan mail listeleri ve bunlara mail gönderimi spam mail olarak kabul edilir. Spam gönderen müşteri hesabı uyarılmadan iptal edilebilir. rubikdc.net mail sisteminde aşırı yüke neden olacak aktivitelerde bulunan kullanıcılara müdahale etme hakkını saklı tutar.

rubikdc.net kullanım sözleşmesine uymayan herhangi bir siteyi, hesabı, veri tabanını veya diğer bileşenlerini değiştirme veya kapatma ve kendi durumuna göre acil durumlarda değişiklik yapma haklarını saklı tutmaktadır.

Küçük yaştakilere potansiyel zarar verecek içerikleri yayınlamak kesinlikle yasaktır.

Bir hesaba gelebilecek DDoS ataklar, mail bomer, flood, ip spoffing vb. türünde saldırılar karşısında sunucu üzerindeki diğer kullanıcıların bu durumdan etkilenmesi nedeni ile hesap geçici suretle derhal askıya alınır. Bu sorunu sık yaşayan hesaplar iptal edilir.

Sunucunun genelini etkileyebilecek ani kaynak tüketimleri ve bunların sık yaşanması durumunda, bu durumun diğer hesapları etkilememesi için hesap derhal askıya alınır. Bu sorunu sık yaşayan hesaplar iptal edilir.

Satın alınan hizmetlerin yedekleme alanı olarak kullanılmasına izin verilmemektedir. (Aynı hesabın cPanel den alınan yedeklenmesi hariç.)

rubikdc.net herhangi bir hesap sahibine hizmet vermeyi reddetme hakkına sahiptir. Yayınladığınız bir materyal müstehcen, T.C yasalarına aykırı yada bir şekilde kullanım sözleşmesini ihlal eden bir içeriğe sahip ise size haber verilerek ya da haber verilmeden sunucularımızdan hesabınız kaldırılabilir veya devre dışı bırakılabilir.

İhlaller konusunda ilgili birimimizden e-posta alındığında, 24 saat içerisinde gelen bildirime karşı destek talebi üzerinden cevap verme zorunluluğu bulunmaktadır. 24 Saat içinde cevap alınamaması durumunda hizmet askıya alınabilir veya sonlandırılabilir.

Sunucularımızda aşağıdaki uygulama / sistem / script ve sitelerin barındırılması yasaklanmıştır

Toplistler, IRC Scriptler / Botlar, Proxy Scriptler / Anonymizerlar, Korsan Yazılım / Warez, AutoSurf / PTC / PTS / PPC siteleri, IP Scannerlar, Bruteforce Programları / Scriptleri / Uygulamaları, Mail Bombers / Spam Scriptler ve Mailer Pro, File Dump / Mirror Scriptleri (Örnek: rapidshare, rapidleech), Ticari Audio Streaming, Uygun izinlere sahip olmayan madde satışı, Adult, Erotik video gibi her türlü içeriğe sahip siteler, Piyango ve Kumar Siteleri, MUD’lar / RPG’ler / PBBG’ler, Hacker siteleri odaklı / arşiv / programlar, Yasadışı faaliyetleri teşvik eden siteler, Link kısaltma scriptleri, Forumlar ya da websitelerinde warez/korsan/yasadışı içerik dağıtımı, Broadcast ya da Streaming Canlı Spor Etkinlikleri.


9. Yedekleme ve Veri Kaybı


Hesapların yedeklenmesi her 7 günde bir yapılmaktadır. Yinelenen yedeklemeler bir önceki yedeklerin üzerine yazılır ve alınan yedekler yalnızca bir hafta saklanmaktadır. Buna rağmen hatalardan ve yedeklenmelerden dolayı oluşabilecek eksikliklerden RubikDChiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Bu gibi durumlarda Kullanıcı kendi aldığı yedekleri kullanacağını beyan ve kabul eder. Kullanıcının yedeklemeyi bilmemesi, ya da nerden ve nasıl yedekleyebileceğini bilmediği zamanlarda RubikDC ’dan bilgi istemesi gerekmektedir.


10. İade Koşulları


Müşteriler hesap başlangıç tarihlerinden itibaren 7 gün içerisinde hosting hizmeti alımlarında iade talebinde bulunabilirler. (Dedicated Sunucu Ve Oyun sunucuları harici ) Bu 7 günlük kullanım için herhangi bir kesinti yapılmayacaktır.Hesap başlangıç tarihinden 7 günden fazla süre geçmiş olan müşterilere geri ödeme yapılmamaktadır. Ancak hesaplarını devredebilirler ve bu sorumluluk tamamen kendilerine aittir.

Alan adı tescilleri ICAN ve Tubitak tarafından belirlenen normlar doğrultusunda tamamiyle online olarak firmamız vasıtasıyla tescil edildiğinden iade kabul edilmemektedir. Tescil ettiğiniz alan adı tescil süresi itibariyle tamamen kuruluşunuza yada şahsınıza ait olup firmamız tarafından aracılığı yapılmakta ve tüm teknik destek tarafınıza sağlanmaktadır. İsteğiniz doğrultusunda tarafımızdan sağlanan yönetimi farklı bir servis sağlayıcıya aktarma hakkında sahipsiniz.

Müşteriye özel tasarım, yazılım geliştirme hizmetleri ve reklam çalışmalarının iade hakkı yoktur. RubikDC , müşteriye bu hizmetlerle ilgili gerekli açıklamayı yapar ve bu açıklama kapsamında çalışmalar kişiye/kuruma özel olarak yapılanır.

Paylaşımlı sunucularda SSH yetkisi verilmemektedir. Bu yetki talebinin reddi sebep gösterilerek iade taleb edilemez.

İade işlemi için müşterilerin bu isteklerini kullanıcı bilgileri ile birlikte yazılı olarak bildirmeleri gerekmektedir. Buna ek olarak ücretin iadesi; tarafımızdan hizmet alındığında Havale/EFT ile yapılmışsa, Havale/EFT’nin yapıldığı banka hesap numarasına, kredi kartı ile yapılmışsa kredi kartına iade yöntemi ile yapılacaktır. İade işlemi tarafımızca onaylandıktan sonra takribi en geç 5 iş günü içerisinde gerçekleştirilecektir.

İade talebini gerçekleştirebilmek için bu süre zarfında hosting müşterilerin servis sağlayıcısı ile ilgili bir talebi olmaması gerekmektedir. Örneğin (taşıma,özel tanımlamalar) gibi hizmetler yapıldıktan sonra geri iade yapılamaz. Sanal sunucu veya kiralık sunucu gibi kurulum gerektiren hizmetlerin iadesi söz konusu değildir.

İade talepleriniz için bize destek talebi ya da iletişim mail adresimizden ulaşabilirsiniz.

D.N: Fiziksel Sunucular, Oyun Sunucuları, Domain, Ürünlerinde Geri Iade Söz konusu değildir.


11. Destek Hizmeti


Destek işlemleri sitemizde bulunan destek masası yazılımı üzerinden yürütülmektedir. Bunun haricindeki kanallardan (E-posta, halka açık siteler, anlık mesajlaşma sistemleri vb.) tarafımıza iletilen destek mesajlarından firmamız sorumlu tutulamaz.

Bir hesap ile alakalı destek istemini sadece o hesabın alımını gerçekleştirmiş olan kişi yapabilir. 3. Şahıslar vasıtası ile destek talebi iletilemez veya açılamaz. Açılan talepler dikkate alınmaz.

Destek masasına hesap sahibi tarafından gönderilen her işlem sorgusuz yapılmaktadır. Bundan ötürü herhangi bir yol ile sistem giriş bilgilerini 3. Şahısların eline geçen kullanıcıların göreceği zarardan firmamız sorumlu tutulamaz.

Teknik desteğin kapsamı verilen alt yapı hizmeti ile sınırlıdır. Bu alt yapı hizmetinin kapsamı, kullanılan sunucunun donanımı, üzerinde çalışan işletim sistemi ve kontrol paneli yazılımı, buna bağlı ana servisler (Web sunucu, Mail sunucu, FTP Sunucu vb.) ve sunucunun ağ erişimidir. Firmamızdan satın alınan hizmetin üzerine kurulacak olan yazılım, script gibi sistemlerin teknik desteği hizmet kapsamımız dışındadır.


12. Ücretler


RubikDC ’ın sunduğu hizmetlerin bedelleri ilgili sayfalarında TL cinsinden belirtilmiştir. Bu fiyatlara %18 yasal KDV dâhil değildir.

RubikDCtarafından verilen hizmetlerin vergileri hesaplanarak ödeme sayfalarında belirtilir. Kullanıcı kredi kartı, banka havalesi veya nakit gibi ödeme kanallarıyla ücreti RubikDC ’a ulaştırır. RubikDC ödemenin yapılmasına kadar hizmeti başlatmama veya durdurma hakkını saklı tutar.RubikDCgerekli gördüğü durumlarda hizmet ücretlerinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Hizmet bitiminden itibaren yenileme işlemi ve ödemesi 1 gün içinde yapılmayan hizmetler durdurulur, 7. gün verilen hizmet tamamen sona erdirilerek web site(leri) bulunduğu sunucudan tamamen kaldırılır. Süresi geçmiş hizmetleri üzerinden yedek talebinde bulunması için gerekli yenileme ücretlerinin ödenmiş olması gerekir. RubikDC tarafından gönderilen faturalara, herhangi bir anlaşmazlık halinde, fatura sahibi tarafından yazılı olarak 14 gün içinde itiraz edilmelidir. Aksi durumlarda fatura aynen kabul edilmiş sayılır. Kredi kartı kullanımlarında, yabancı kredi kartları ile yapılacak ödemelerde döviz dönüşümleri nedeni ile tutar farklılıkları olabilir.Eft/Havale/Posta Çeki gibi otomasyon sistemi tarafından yönetilemeyen ödeme yöntemlerinde, ödemeyi yapan müşteri RubikDCkontrol paneli içinden yeni destek bildirimi ile ödediği tutar için ödeme bildirimi yapmak zorundadır, bildirim yapılmayan ödemeler için işlem yapılması mümkün olmayacaktır.


13. Hak ve Sorumluluklar


RubikDC tarafından, Kullanıcılarına, bu sözleşmenin birinci maddesinde belirtilen tüm hizmetler “As Is Based” veya “As Available” olarak verilir. Yani, verilen tüm hizmetler RubikDC tarafından verildiği gibi Kullanıcı tarafından kabul edilmek zorundadır. RubikDCverdiği herhangi bir hizmetin sürekli olacağı, kesintiye uğramayacağı, hatasız olacağı konularında ayrıca internet üzerinde güvende olacağının garantisini vermemektedir. Kullanıcı aldığı hizmetlerin durması, durdurulması, kesintiye uğraması veya hata ve zarara yol açması halinde herhangi bir hak iddia etmeyeceğini peşinen kabul, beyan ve taahhüt eder.

Kullanıcı, dosya yüklemesi, e-postalarına ulaşabilmesi, internet sitesini yönetebilmesi amacıyla kendisine erişim için RubikDC tarafından verilmiş kullanıcı adı ve şifrelerin güvenliğinden kendisi sorumludur. 3. kişilerin eline geçmesi durumunda RubikDCsorumlu tutulamaz.

Kullanıcı hosting hizmetinden faydalanırken RubikDC tarafından yayınlanan her türlü ihtar ya da bildirime uymayı beyan, kabul ve taahhüt eder.

Kullanıcı sipariş sırasında vermiş olduğu bilgileri RubikDC ’ın kullanabileceğini beyan, kabul ve taahhüt eder.

Kullanıcı, domain adı tescili ve hosting hizmetlerinin getireceği yürürlükte veya sonradan yürürlüğe girebilecek vergi, harç ve diğer yasal yükümlülüklere katlanmayı beyan, kabul ve taahhüt eder.

RubikDC , Kullanıcının kullanımından, sayfa içeriklerinden, elektronik posta w(Email) ile alınan bir iletiden doğacak olan hiçbir maddi veya manevi zarardan sorumlu tutulamaz. Tüm sorumluluk Kullanıcıya aittir.

Kullanıcı, RubikDC ’ın sunucularına, RubikDC ’ın kendisine tahsis ettiği kaynakları kullanarak başka kişi yada kurumlara ait sunuculara veya RubikDC tarafından kendisine kullandırılan servislerden bir veya birkaçına bilinçli/bilinçsiz olarak zarar vermesi durumunda RubikDC ’ın ve RubikDCdışında zarar gören kişi veya kurumların uğrayacağı zararların eksiksiz olarak tazmini ile yükümlüdür. RubikDCverilen zararın giderilmesi için yapılacak çalışmanın süresine bağlı olarak Kullanıcıya RubikDCweb sitesinde yayınlanan saatlik teknik çalışma bedeli üzerinden ücret yansıtacak ve verilen zararın sunucu üzerindeki bir veya birden fazla donanıma zarar vermiş olması durumunda zarar gören donanım/donanımların ücretlerini talep edecek olup, Kullanıcı RubikDC ’ın kendisine sağlamış olduğu imkânlar neticesinde yapacağı işlemlerden ve sonuçlarından tam ve itiraz hakkı bulunmaksızın sorumludur. RubikDCkonunun hukuki platforma taşınması durumunda Kullanıcının işlem yaparken kullandığı IP ve sunucu kayıtlarından yola çıkarak Bilişim Telekomünikasyon ve İletişim Kurumu (BTK) nezdinde gerekli işlemleri başlatarak Kullanıcı aleyhinde dava açma hakkını saklı tutar.


14. 5651 nolu kanuna göre yer sağlayıcının yükümlülükleri;


MADDE 5 - Yer sağlayıcının yükümlülükleri:

 • (1) Yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir.
 • (2) Yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.


15. 5651 nolu kanunun erişimin engellenmesi kararı ve yerine getirilmesi ve içeriğin yayından çıkarılması ve cevap hakkı ile ilgili maddeler eksiksiz olarak uygulanacaktır.


MADDE 8 - Erişimin engellenmesi kararı ve yerine getirilmesi

(1) İnternet ortamında yapılan ve içeriği aşağıdaki suçları oluşturduğu hususunda yeterli şüphe sebebi bulunan yayınlarla ilgili olarak erişimin engellenmesine karar verilir:

 • a) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan
 • 1) İntihara yönlendirme (madde 84),
 • 2) Çocukların cinsel istismarı (madde 103, birinci fıkra),
 • 3) Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma (madde 190),
 • 4) Sağlık için tehlikeli madde temini (madde 194),
 • 5) Müstehcenlik (madde 226),
 • 6) Fuhuş (madde 227),
 • 7) Kumar oynanması için yer ve imkân sağlama (madde 228), suçları.
   • b) 25/7/1951 tarihli ve 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanunda yer alan suçlar.
   • 1) Erişimin engellenmesi kararı, soruşturma evresinde hâkim, kovuşturma evresinde ise mahkeme tarafından verilir. Soruşturma evresinde, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Cumhuriyet savcısı tarafından da erişimin engellenmesine karar verilebilir. Bu durumda Cumhuriyet savcısı kararını yirmidört saat içinde hâkimin onayına sunar ve hâkim, kararını en geç yirmidört saat içinde verir. Bu süre içinde kararın onaylanmaması halinde tedbir, Cumhuriyet savcısı tarafından derhal kaldırılır. Koruma tedbiri olarak verilen erişimin engellenmesine ilişkin karara 4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu hükümlerine göre itiraz edilebilir.
   • 2) Hâkim, mahkeme veya Cumhuriyet savcısı tarafından verilen erişimin engellenmesi kararının birer örneği, gereği yapılmak üzere Başkanlığa gönderilir.
   • 3) İçeriği birinci fıkrada belirtilen suçları oluşturan yayınların içerik veya yer sağlayıcısının yurt dışında bulunması halinde veya içerik veya yer sağlayıcısı yurt içinde bulunsa bile, içeriği birinci fıkranın (a) bendinin (2) ve (5) numaralı alt bentlerinde yazılı suçları oluşturan yayınlara ilişkin olarak erişimin engellenmesi kararı re’sen Başkanlık tarafından verilir. Bu karar, erişim sağlayıcısına bildirilerek gereğinin yerine getirilmesi istenir.
   • 4) Erişimin engellenmesi kararının gereği, derhal ve en geç kararın bildirilmesi anından itibaren yirmidört saat içinde yerine getirilir.
   • 5) Başkanlık tarafından verilen erişimin engellenmesi kararının konusunu oluşturan yayını yapanların kimliklerinin belirlenmesi halinde, Başkanlık tarafından, Cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunulur.
   • 6) Soruşturma sonucunda kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilmesi halinde, erişimin engellenmesi kararı kendiliğinden hükümsüz kalır. Bu durumda Cumhuriyet savcısı, kovuşturmaya yer olmadığı kararının bir örneğini Başkanlığa gönderir.
   • 7) Kovuşturma evresinde beraat kararı verilmesi halinde, erişimin engellenmesi kararı kendiliğinden hükümsüz kalır. Bu durumda mahkemece beraat kararının bir örneği Başkanlığa gönderilir.
   • 8) Konusu birinci fıkrada sayılan suçları oluşturan içeriğin yayından çıkarılması halinde; erişimin engellenmesi kararı, soruşturma evresinde Cumhuriyet savcısı, kovuşturma evresinde mahkeme tarafından kaldırılır.
   • 9) Koruma tedbiri olarak verilen erişimin engellenmesi kararının gereğini yerine getirmeyen yer veya erişim sağlayıcılarının sorumluları, fiil daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
   • 10) İdarî tedbir olarak verilen erişimin engellenmesi kararının yerine getirilmemesi halinde, Başkanlık tarafından erişim sağlayıcısına, onbin Yeni Türk Lirasından yüzbin Yeni Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir. İdarî para cezasının verildiği andan itibaren yirmidört saat içinde kararın yerine getirilmemesi halinde ise Başkanlığın talebi üzerine Kurum tarafından yetkilendirmenin iptaline karar verilebilir.
   • 11) Bu Kanunda tanımlanan kabahatler dolayısıyla Başkanlık veya Kurum tarafından verilen idarî para cezalarına ilişkin kararlara karşı, 6/1/1982 tarihli ve 2577 sayılı İdarî Yargılama Usulü Kanunu hükümlerine göre kanun yoluna başvurulabilir.
    • MADDE 9- İçeriğin yayından çıkarılması ve cevap hakkı

   • 1) İçerik nedeniyle hakları ihlâl edildiğini iddia eden kişi, içerik sağlayıcısına, buna ulaşamaması halinde yer sağlayıcısına başvurarak kendisine ilişkin içeriğin yayından çıkarılmasını ve yayındaki kapsamından fazla olmamak üzere hazırladığı cevabı bir hafta süreyle internet ortamında yayımlanmasını isteyebilir. İçerik veya yer sağlayıcı kendisine ulaştığı tarihten itibaren iki gün içinde, talebi yerine getirir. Bu süre zarfında talep yerine getirilmediği takdirde reddedilmiş sayılır.
   • 2) Talebin reddedilmiş sayılması halinde, kişi onbeş gün içinde yerleşim yeri sulh ceza mahkemesine başvurarak, içeriğin yayından çıkarılmasına ve yayındaki kapsamından fazla olmamak üzere hazırladığı cevabın bir hafta süreyle internet ortamında yayımlanmasına karar verilmesini isteyebilir. Sulh ceza hâkimi bu talebi üç gün içinde duruşma yapmaksızın karara bağlar. Sulh ceza hâkiminin kararına karşı Ceza Muhakemesi Kanunu hükümlerine göre itiraz yoluna gidilebilir.
   • 3) Sulh ceza hâkiminin kesinleşen kararının, birinci fıkraya göre yapılan başvuruyu yerine getirmeyen içerik veya yer sağlayıcısına tebliğinden itibaren iki gün içinde içerik yayından çıkarılarak hazırlanan cevabın yayımlanmasına başlanır.
   • 4) Sulh ceza hâkiminin kararını bu maddede belirtilen şartlara uygun olarak ve süresinde yerine getirmeyen sorumlu kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. İçerik veya yer sağlayıcının tüzel kişi olması halinde, bu fıkra hükmü yayın sorumlusu hakkında uygulanır.

   9. madde ile ilişkili içeriğin düzenlenmesi talebinde bulunan şahısların talepleri email ile ilgili site yayıncısına iletilecektir. Site sahibinden olumlu yanıt alınamadığı durumlarda içeriğin kişilik hakkına zarar verip vermediği kararı RubikDCyönetimi tarafından verilemeyeceğinden dolayı talep yapan şahıslara sulh ceza mahkemesine başvurması yanıtı verilecektir. Mahkeme tarafından iletilecek her türlü site kapatma talepleri vakit kaybetmeden uygulanacaktır.


   16. Değişiklikler


   rubikdc.net sözleşme maddelerinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Yapılan değişiklikler aktif hesap sahibi müşterilerin sitemiz üzerindeki müşteri paneline duyuru olarak girilir. Bunun dışında mail veya başka bir iletişim kanalından yapılan değişiklikler bildirilmemektedir.


   17. Tebligat Adresi


   Kullanıcıya ait yasal ikamet adresi ve iletişim adresi sipariş sırasında verilmiş olan e-posta adresidir. Bu adresin değiştirilmesi durumunda RubikDC ’a yazılı olarak tebliğ edilmesi gerekir. Kullanıcı, kendisine ulaşsa da, ulaşmasa da bu adrese gönderilen tebligatın bir iş günü sonrasında tebliğ edilmiş olacağını beyan, kabul ve taahhüt eder.


   18. Kayıtların Geçerliliği


   Taraflar, iş bu sözleşmeden doğacak ihtilaflarda, RubikDC ’ın defter ve bilgisayar kayıtlarının, tarafların göndermiş olduğu elektronik posta ve benzeri iletilerin, RubikDC tarafından muhafaza edilen RubikDC /Kullanıcı arasında geçen telefon görüşmesi kayıtlarının, Kullanıcının internet ortamında yaptığı ve RubikDC ’ın bilgisayarlarında yedeklenmiş kayıtlarının, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu’nun 287. maddesi anlamında geçerli, bağlayıcı, kesin ve öncelikli delil teşkil edeceğini ve bu maddenin delil sözleşmesi niteliğinde olduğunu, yukarıda belirtilen RubikDCkayıtlarına karşı her türlü itiraz ve bunların usule uygun tutulduğu hususunda yemin teklif hakkından peşinen feragat ettiğini peşinen kabul, beyan ve taahhüt eder.


   19. Temerrüde Düşme


   RubikDC , Kullanıcının sözleşmeden doğan sorumluluklarından olan hizmet bedelini ödememesi durumunda fatura tarihinden itibaren aylık net %5 oranında gecikme bedeli talep edebilir.


   20. Uyuşmazlık Hali


   İş bu sözleşmenin uygulanması sırasında doğacak her türlü uyuşmazlıkların çözümünde İzmir Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.


   21. İş bu sözleşme bu maddeyle birlikte 21 maddeden oluşmaktadır ve taraflarca okunmuş ve imza altına alınmıştır.


   (İmza altına alınma, siparişin internet ortamında RubikDC ’a gönderilmesi ile gerçekleşmiş kabul edilir). Tüm ürün ve hizmetlerini sadece internet ortamında satış yapan RubikDC , tüm siparişlerinin ilk sayfasında bu sözleşmenin okunup, anlaşılıp, kabul edilmediği sürece siparişe devam edilemeyeceği uyarısı yapar. RubikDCgerek gördüğü takdirde yeni maddeler ve/veya alt başlıklar ekleyebilir, çıkartabilir ya da maddeler üzerinde değişiklik yapabilir. Kullanıcı bu değişiklikleri önceden kabul ettiğini peşinen kabul, beyan ve taahhüt eder.